Antagningsprov – vad är det?

När vi får veta vilka som har sökt till skolans estetiska program kommer vi att skicka ut en inbjudan till antagningsprov. Du måste inte genomföra det för att komma in, men provet är en möjlighet för dig att få max 20 extra meritpoäng som läggs ihop med ditt jämförelsetal. Detta är en fördel för dig som har talang för teater, men låga betyg från grundskolan.

Även om dina betyg räcker till för att komma in på utbildningen kan det vara bra att komma till provtillfället, eftersom det ger dig en inblick i vad utbildningen innebär. Du får träffa lärare och blivande klasskompisar under en rolig och lärorik dag.

Provet består av tre delar:

  • Gruppövningar

Tillsammans med andra sökande genomför du teaterövningar och samarbetsövningar.

  • Monolog

I god tid innan provtillfället tränar du in en monolog som du antingen har valt själv eller fått av skolan. De monologer vi erbjuder kommer att finns på skolans hemsida. Texten du har valt framför du inför ett par lärare från skolan. Du bör kunna den utantill.

  • Intervju

Tillsammans med en lärare på estetprogrammet får du berätta varför du har valt programmet. Vi pratar också om vad du kan förvänta dig och vilka förutsättningar du har för att trivas med vår skola och utbildningen.

Om du har frågor om provet eller någonting annat som rör programmet går det bra att kontakta Linda Krogsether:

linda.krogsether@nsutbildning.se

0155-285181

Välkommen!

 

 

Logga